Plan ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

OCHRONA ZABYTKÓW NA WYPADEK KONFLIKTU ZBROJNEGO I SYTUACJI KRYZYSOWYCH


Plan ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych jest dokumentem określającym zamiar działania, sposób realizacji, niezbędne siły i środki oraz czas i koszty wykonania. Przedsięwzięcia te mają na celu uratowanie  przed zniszczeniem, uszkodzeniem  lub zaginięciem obiektów zabytkowych. Organizację i sposób ochrony planuje się na poszczególnych stopniach administracji i w jednostkach organizacyjnych z uwzględnieniem sytuacji kryzysowych i konfliktu zbrojnego.  Podstawowym aktem wykonawczym dotyczącym  planowania i ochrony zabytków, jest rozporządzenie Ministra Kultury z 25 sierpnia 2004 roku o organizacji i sposobie ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych (Dz. U. Nr 212, poz. 2153). Przepisy rozporządzenia zostały wydane  na podstawie upoważnienia określonego w art. 88 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.  Rozporządzenie określa  postępowanie organów administracji  publicznej oraz wszystkich kierowników jednostek organizacyjnych (w tym dowódców jednostek wojskowych   lub równorzędnych struktur i administratorów zabytków sakralnych)  posiadających zabytki.      

Treść planu powinna być zgodna z wytycznymi z załącznika do tego rozporządzenia tj. „Instrukcją przygotowania i realizacji planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych”  dla jednostek organizacyjnych ustę 1 – 7, dla gmin i powiatów ustęp 8.

Wszelkich dodatkowych informacji udzieli:  Robert Ostapowicz - starszy inspektor ds. ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych,  tel. 41 3301805 lub 41 3301800, e-mail: r.ostapowicz@wuoz.kielce.pl