Obowiązek informacyjny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

UWAGA  WAŻNE!  Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach przypomina właścicielom lub posiadaczom zabytków znajdujących się w rejestrze zabytków lub w wojewódzkiej ewidencji zabytków o obowiązkach informacyjnych wynikających  z  ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (j.t. Dz.U. 2017 poz. 2187 ze zm.). Obowiązek dotyczy również posiadaczy pojazdów znajdujących się w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Wyciąg z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (j.t. Dz.U. 2017 poz. 2187 ze zm.) dotyczący informowania o uszkodzeniu, zniszczeniu, zaginięciu i kradzieży zabytku a także zmian dotyczących miejsca przechowywania zabytku ruchomego oraz zmian dotyczących stanu prawnego zabytku:

Art. 28.

Niezależnie od obowiązków wynikających z opieki nad zabytkami, określonych w art. 5, właściciel lub posiadacz zabytku wpisanego do rejestru lub zabytku znajdującego się w wojewódzkiej ewidencji zabytków zawiadamia wojewódzkiego konserwatora zabytków o:
1) uszkodzeniu, zniszczeniu, zaginięciu lub kradzieży zabytku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o wystąpieniu zdarzenia;
2) zagrożeniu dla zabytku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o wystąpieniu zagrożenia;
3) zmianie miejsca przechowania zabytku ruchomego w terminie miesiąca od dnia nastąpienia tej zmiany;
4) zmianach dotyczących stanu prawnego zabytku, nie później niż w terminie miesiąca od dnia ich wystąpienia lub powzięcia o nich wiadomości.

Art. 51.

1. Jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę wymagają zabytki zaliczane do jednej z następujących kategorii: (…)
14) środków transportu, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 32 000 zł;

Art. 107a.

 1. Właściciel lub posiadacz zabytku wpisanego na Listę Skarbów Dziedzictwa albo wpisanego do rejestru lub innego zabytku znajdującego się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, który nie powiadomił odpowiednio ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo wojewódzkiego konserwatora zabytków o:
 1) uszkodzeniu, zniszczeniu, zaginięciu lub kradzieży zabytku, nie później niż w terminie 14 dni
 od dnia powzięcia wiadomości o wystąpieniu zdarzenia,
2) zagrożeniu dla zabytku, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości
 o wystąpieniu zagrożenia,
3) zmianie miejsca przechowania zabytku ruchomego, w terminie miesiąca od dnia nastąpienia tej zmiany,
 4) zmianach dotyczących stanu prawnego zabytku, nie później niż w terminie miesiąca od dnia ich wystąpienia lub powzięcia o nich wiadomości – podlega karze pieniężnej w wysokości od 500 do 2000 zł.
 2. Karę pieniężną, o której mowa w ust. 1, nakłada w drodze decyzji organ ochrony zabytków, którego właściciel lub posiadacz był powiadomić.